Jaką pościel wybrać dla niemowląt?

Jaką pościel wybrać dla niemowląt?

Czy wiesz, że trzecia część życia upływa nam śpiąc? Ale przecież w na początku, najbardziej w pierwszych czterech latach człowiek śpi jeszcze więcej godzin. Najlepiej postarać się o to, by ten czas kojarzył się z relaksem dzięki pościeli – prześcieradła, kołdry, również materac będą mieć znaczenie w kwestii jakości snu. Mogą okazać się przy okazji jedną z dekoracji pokoju zajmowanego przez dzieci. Podpowiadamy, jak zdecydować się na pościel, by mogłą wypełnić swą praktyczną i estetyczną rolę.

Najpierw wybierz rożki niemowlęce, które porządnie okryją pociechę

Malutkie dzieci powinny skorzystać z rożków i becików z bawełny z Bliskiego Wschodu, które mogą mieć w sobie także delikatną tkaninę Minky. Najmłodsi zyskają za ich sprawą autentyczny spokój i ciepło, a rozłożone przydadzą się jako kocyk do zabaw.

Odporność malucha właśnie się umacnia, dlatego dziecko musimy starannie owinąć, by zabezpieczyć choć trochę odczucia takie same jak w brzuchu mamy. Zdrowy sen bobasa wymaga delikatnego owinięcia i stworzenia odpowiednich warunków dla maleństwa.

Jakie wielkość pościeli dla dziecka?

Format wszytskich elementów zestawu pościeli to kłopot, który zdarza się wielu użytkownikom, ale warto je poznać, aby dopasować odpowiednie poszewki do kołder i poduch. Wymiary – szerokość oraz długość – podaje się w cm. Rozmiar kołdry musi być odpowiednikiem kompletu bielizny. Z kolei przed wyborem kompletu do łóżka należy starannie wymierzyć materac. Przyjmuje się, że długość powinna pasować idealnie, natomiast przy szerokości potrzebny będzie niewielki margines.

W przypadku niemowlaków i dzieci w pierwszych pięciu latach można założyć standardowe format 100×135 cm (100 x 140 cm) lub 60 x 120 cm (60 x 100 cm) plus niewielka poducha 40 na 60 cm. Dla higieny snu dziecka ten komplet będzie w sam raz.

Dla pociech nieco starszych, a więc w zakresie wieku 5-10 lat włąściwa będzie kołdra o rozmiarach 140×200 cm oraz coś pod głowę w formacie 70 x 80 cm.

W przypadku dzieci powyżej dziesiątym roku życia, ale i dla starszych, odpowiednia będzie komplet dwóch poduszek 70 na 80 cm i większe okrycie 200 na 160 cm. W tym okresie na pewno należy zwrócić zaintresowanie na zmieniający się wzrost syna lub córki. Młodzież powyżej 160 cm będzie potrzebowała pościeli, której wymiar przekracza nawet 200 cm. Opłaca się na dłużej zaopatrzyć dziecko w duże łóżko z dopasowanymi kołdrami i poduchami – przez parę najbliższych lat mamy z głowy ich wymianę.

Pamiętaj o doborze prześcieradła!

Zbyt małe prześcieradła niż powierzchnia materaca będą się rolować i marszczyć. Odpowiednio dopasowane nie zsuną się i nie spadną, nie powstaną na łóżku żadne pofałdowania obniżające jakość snu. Dobrą opcją dla dziecka będą prześcieradła z gumką dopasowane do formatu materaca. Odpowiednio zmierzone zagwrantują, że podkład finalnie nie znajdzie się na podłodze.

Dom