10 piosenek, które udowadniają, że Notorious BIG był najwspanialszy

10 piosenek, które udowadniają, że Notorious BIG był najwspanialszy

Mówiąc o największych przebojach hip-hopu na patelni,  nazwa Canibusa znajduje się na szczycie listy. Były podopieczny Wyclefa Jeana, pochodzącego z Kingston na Jamajce MC zasłynął pod koniec lat 90., wybierając walkę z LL Cool J i oddając mu tyłek w rapowej bitwie. Kariera Canibusa może zostać utracona przez rap, ale zaoferował jedną uniwersalną prawdę w „Second Round KO”, swoim rapie ataku skierowanym do LL Cool J: „Największy żyjący raper zmarł 9 marca”.

Dwadzieścia lat temu raper Notorious BIG z Brooklynu został zastrzelony w Los Angeles. Ofiara jednego z najbardziej niesławnych nierozwiązanych morderstw w rapie, dwie dekady później, nie jest łatwiej zaakceptować stratę tak bezsensowną, która pochłonęła życie człowieka znanego z miłością jako Biggie Smalls (nazwanego na cześć postaci bahamskiego aktora Calvina Lockhearta w film z 1975 roku Zróbmy to ponownie ).

Nawet w gatunku pełnym zimnych morderstw niektórych z jego najbardziej szanowanych pionierów – Scotta La Rocka z Boogie Down Productions, Big L z ekipy DITC, Jam Master Jay’a z Run DMC i oczywiście Tupaca Shakura, którego zamach na 13 września 1996 wielu postrzega jako katalizator zabójstwo Christophera Wallace’a – śmierć Biggiego i jego legendy, które nadal rzucają cień na cały współczesny rap.

Jego niesławna duma i mistrzowskie opanowanie rytmu języka przekształciły go w ikonę popkultury w sposób, który wykraczał poza mizoginię i przemoc, które często solą jego brzmienie. W dzisiejszych czasach o Biggie mówi się w tym samym świetle, co o takich ukochanych wielkich popach, jak Barry White, Charles Mingus i Clarence Clemons, postać większa niż życie z osobowością, która unika wszelkich dziwactw językowych i stylu życia, których doświadczył na Ziemi.

Jego legenda jest tak wielka, że ​​nie możesz się powstrzymać od wyobrażenia sobie, jak mógłby wyglądać dzisiejszy krajobraz hip-hopowy, gdyby Biggie nie wszedł do tego Chevy Suburban w nocy 9 marca 1997 r. (Ciężarówka, która jest obecnie sprzedawana online za 1,5 miliona dolarów, według The Daily Beast ).

Podobnie jak wcześniej Kurt Cobain, Biggie pozostawił po sobie skąpą muzykę, która tylko zarysowała jego możliwości jako wykonawcy. Jego jedyna para właściwych płyt LP, Ready to Die i Life After Death , to niezbędne słuchowiska dla każdego fana hip-hopu, który ceni sobie duszę sztuki. Ale ten człowiek miał o wiele więcej do zaoferowania temu światu. Nic nie uosabia tego bardziej niż portret Biggiego wiszący na ścianie biura Cottonmouth w Harlem’s Paradise w serialu Netflix Marvel Luke Cage . (Zdjęcie pochodzi z sesji, którą Wallace zrobił z fotografem Barronem Clairborne’em podczas Mass Appeal na trzy dni przed jego morderstwem).

„Są obrazy czarnych ludzi, raperów lub nie, których nie widać w amerykańskiej kulturze. Rzadko wydajesz się tak królewski ”, powiedziała Clairborne dla magazynu w serii„ Contact High: The Stories Behind Hip Hop’s Most Iconic Photographs ”.  „Kiedy widzisz coś innego, obejmujesz to. Obraz jest bardzo okrojony, widać tylko jego twarz. Fakt, że umarł, wzmocnił symbolikę. Musiał umrzeć, żeby ten obraz miał taką symbolikę. Król złożył ofiarę ”.

To, co widzimy na tej fotografii Biggiego, z jego twarzą jak biznes, ze złotą koroną wystającą z czubka głowy, to niekwestionowany król hip-hopu z Brooklynu, wyglądający na gotowego na podbój świata. Nie ma co się martwić o jego zbliżającą się podróż do Los Angeles z obawy przed odwetem za zabójstwo Shakura, wydarzeniem, które, jako aktor Jamal Woolard tak przejmująco przedstawiony w filmie Notorious z 2009 roku  złamało mu serce.

Gdyby tylko nie wsiadł do tego samochodu. Byłoby niesamowite zobaczyć, jak Wallace mógł ewoluować w miarę rozwoju trendów hip-hopu i R&B w latach następujących po jego morderstwie.

Czy Jay-Z byłby tak istotny jak teraz? Czy Puff Daddy nie spadłby tak, jak on? Czy Biggie połączyłby się z Kanye? Czy nagrałby płytę z Rickiem Rubinem? Czy poszedłby na szlak Ice Cube / Snoop Dogg i zostałby najbardziej ukochanym tatą w rapie? Czy Biggie i Faith Evans stworzyliby prawdziwy album w duecie, taki jak ten, który jego wdowa wydaje pośmiertnie w tym roku?

Podobnie jak inny wspaniały głos, który został nam odebrany zbyt młodo w 1997 roku (kolega z Nowego Jorku Jeff Buckley), śmierć Notorious BIG boli jeszcze bardziej nie tylko dlatego, że nie musiało się to wydarzyć – został zabity w dokładnym momencie. jego kariera zaczęła odbijać się w stratosferze.

Jeśli jest jeden aspekt legendy Notorious BIG, który upadł przez pęknięcia bardziej niż jakikolwiek inny przez ostatnie 20 lat, to był to jego tytaniczny hart ducha jako gracz zespołowy w rapie. Umieść Wallace’a w studiu z każdym łajdakiem z umową płytową, a masz gwarancję klasycznego utworu – nawet jeśli pozostali raperzy są do niczego, scenariusz, który zdarzył się Biggiemu więcej niż raz podczas jego najemnych dni.

W 1995 roku wczesny zwolennik Biggie i znany DJ Mister Cee stworzył jeden z najsłynniejszych mixtape’ów, jakie kiedykolwiek krążyły na czarnym rynku, kiedy upuścił The Best of Biggie , który zebrał większość piosenek, które stworzył we współpracy z innymi artystami. The Best of Biggie to podstawowa antologia rzadkości, która nadal jest cytowana jako miernik, z którym mierzy się dziś każdy mixtape.

Kiedy poproszono mnie o oddanie hołdu Biggiemu na pamiątkę tej tragicznej rocznicy, nie zastanawiałem się dwa razy nad wydaniem płyty The Best of Biggie, którą mój przyjaciel Aaron spalił dla mnie ponad 10 lat temu. Mimo swojej chwiejnej wierności pozostaje świetnym słuchaniem i dokumentem, który uchwycił to, czego ani Ready to Die, ani Life After Death nie potrafili z całym ich studyjnym szlifem – czystą, nieoszlifowaną esencję Notorious BIG w całej jego surowej rzeczywistości.

Najlepsze, co możemy zrobić, aby złożyć wyrazy szacunku Christopherowi Wallace’owi, to posłuchać niesamowitych piosenek, które stworzył. Uśmiechaj się do nas, panie Wallace. Bardzo za tobą tęsknimy.

Flava In Ya Ear (Remix)”, Craig Mack

„Real Love Remix”, Mary J Blige

„Come On”, The Notorious BIG z udziałem Sadata X

„Think Big”, Pudgee, Biggie i Lord Tariq

„Co”, The Notorious BIG z udziałem Method Man

 „A Buncha Niggas”, Heavy D i Boyz 

„Let’s Get It On”, Eddie F. and the Untouchables z udziałem The Notorious BIG, 2Pac, Heavy D., Grand Puba i Spunk Bigga 

„Buddy X (Remix)”, Neneh Cherry 

„4 My Peeps”, wyczyn Red Hot Lover Tone. Biggie, MOP i Prince Po z Organized Konfusion 

„Cunt Renaissance”, Crustified Dibbs z udziałem Notorious BIG

 

Różności